Sarokból, torokra
Az Integritás Hatóságról korábban e sorok írója is fanyalgott: az indulása egy agyrémnek tűnt, hogy az EU nyomásra az orbáni maffia belement egy maffiaellenes ügynökség létrehozásába.
„Nem Lengyelországban és Magyarországon kell keresni a problémákat, hanem Brüsszelben” – vallja a Polgári Magyarországért Alapítvány új Hunyadi János-díjával kitüntetett Ryszard Legutko. Interjú az Európai Konzervatívok és Reformisták vezető lengyel politikusával.
Nyitókép: REUTERS / Mathieu Cugnot
Kotász Zoltán interjúja a Mandiner hetilapban.
A díjátadón beszédében azt mondta, veszélyben vannak az európai értékek és a szabadság. Milyen veszélyekről van szó?
Elsősorban arról a veszélyről, hogy az Európai Unió nem az alapvető politikai játékszabályok szerint játszik, és talán soha nem is volt azokra tekintettel. Az EU intézményei nem demokratikusak, és nem lehet őket felelősségre vonni. Az Európai Bizottságnak semmilyen demokratikus legitimitása nincs, mégis önhatalmúlag viselkedik. Ugyanez igaz az Európai Parlamentre, amelynek képviselőit ugyan közvetlenül választják, de a legitimitásuknak csak a saját országuk polgáraira kellene kiterjednie. Ennek ellenére bevett gyakorlat a parlamentben, hogy spanyol, francia, német vagy portugál képviselők akarnak parancsolni a lengyel, a magyar vagy a szlovén kormánynak. Pedig semmi közük más államok belügyeihez. A másik nagy veszély az, hogy az EU-ban aszimmetrikus a rendszer, hiszen minden tagállam egyenlő, de egyes tagállamok egyenlőbbek a többinél – hogy egy klasszikust, George Orwell Állatfarmját idézzem. Ha Németországot vagy Franciaországot szembeállítjuk például Szlovéniával vagy Ciprussal, nem nehéz észrevenni, hogy nagyságrendi különbség van köztük. Reálisan nézve sosem lesznek egyenlők. Jelentősen más a politikai befolyásuk, a gazdasági kapacitásuk. Vagyis a nagyfiúké a főszerep, ők irányítják az uniót, a kisebb, gyengébb tagállamoknak jóval szűkebb a mozgásterük. Az EU-ban most mégis azt tapasztalhatjuk, hogy egyesek növelni akarják a különbséget, el akarják törölni a tagállamok vétójogát, a kisebb tagállamok egyetlen fegyverét, amellyel megvédhetik magukat a nagyobbak önkényeskedésétől. Ha eltörlik a vétójogot, a rendszer még hierarchikusabbá, még inkább zsarnokivá válik.